ibadet.jpg
Bahailer Neye İnanır /

İbadet


İbadet, dini yaşamın bir parçasıdır. İbadet sayesinde bireyler ve toplumlar Allah ile insanlık arasında var olan eşsiz bağı sürekli olarak güçlendirebilmektedir. Bu bağ, toplumun varlığını sürdüren ilişkileri canlı tutar – bireyler arasındaki ve toplumun çeşitli öğeleri ile kurumları arasındaki ilişkileri.

Ruhani var oluşumuz ve sağlığımız için dua elzemdir. Dua aracılığıyla Tanrı’ya övgülerimizi sunabilir ve O’na olan sevgimizi ifade edebiliriz ve aynı zamanda yardım çağrısında bulunabiliriz. Tefekkür etmek insanı başka canlılardan ayırt eden bir özelliktir. Bahai yazıları tefekkür ve derin düşünme olmaksızın insanlığın gelişim göstermesinin mümkün olmadığını ifade etmektedir. Oruç ve hac da insanlık tarihi boyunca dini yaşamın önemli bir yönünü oluşturan iki diğer ibadet şekli olmuştur. Hizmet ruhu ile yapıldığında çalışmak da aynı şekilde ibadet olarak kabul edilebilir.

“Sonsuz bir neşe ve dostluk ruhu içinde bir araya geliniz ve Rahman’ın indirdiği sözleri okuyunuz. Böyle yapmakla gerçek bilginin kapıları iç varlığınıza açılacak ve böylece ruhlarınızı kararlılıkla donatılmış ve kalplerinizi ışık saçan bir neşeyle dolmuş hissedeceksiniz.”
-Hz. Bahaullah