hz-bahaullah.jpg
Bahailer Neye İnanır / Hz. Bahaullah, Ahit ve Misakı / Hz. Bahaullah

Sürgün Yılları

Hz. Bahaullah hapishaneden serbest bırakılınca, 1853 yılının Ocak ayında ailesi ile birlikte Bağdat’a sürgüne gönderildi. Bu, kırk yıl sürecek olan zulmün ve sürgün hayatının başlangıcına işaret eder.

Hz. Bahaullah Bağdat şehrinde on yıl yaşadı. Kendisine verilen görevi henüz kimseyle paylaşmamış olmasına rağmen her geçen günle birlikte azameti daha da aşikar oluyordu; birçok insan O’nun Makamını fark etmeye başlamıştı. Ancak Hz. Uluslararası Bahai Arşiv'inde sergilenen, Hz. Bahaullah'a ait 3 cüppeUluslararası Bahai Arşiv'inde sergilenen, Hz. Bahaullah'a ait 3 cüppeBahaullah’ın düşmanları devlet yetkililerine Kendisinin aleyhinde yanıltıcı bilgiler aktarmaya devam ettikçe daha uzak bir yere sürgün edilmesi için emir çıktı.

1863 yılında Bağdat’tan ayrılmadan hemen önce ailesi ve Kendisine eşlik edenlerle birlikte 21 Nisan’dan 02 Mayıs’a kadar Dicle Nehri kıyısındaki bir bahçede kaldı. Bu süre boyunca Hz. Bahaullah yakınındaki küçük bir topluluğa tüm geçmiş dinlerde Vaat Edilen Kimse’nin Kendisi olduğunu ilan etti. Bu bahçeye daha sonra Arapça’da “cennet” anlamına gelen Rızvan Bahçesi adı verildi. Bu bahçede geçirilen on iki günün yıldönümünü Bahailer Rızvan Bayramı olarak kutlar.