Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Bahailer Ne Yapar? / Ruhani Bir Yolda Birlikte Yürümek

Çift Yönlü Amaç Duygusu

Bahai öğretilerinin temel esaslarından biri, insanın kendi iç benliğini ve karakterini arındırması ile insanlığa hizmet etmesinin hayatın birbirinden ayrılamaz iki yönü olduğu düşüncesidir. Bu konuda Hz. Şevki Efendi şöyle söylemiştir: “İnsan kalbini dışımızdaki ortamdan ayırıp da bunlardan biri iyileştirildiği zaman her şey gelişmiş olacaktır diyemeyiz. İnsanoğlu dünya ile canlı bir ilişki içerisindedir. Onun içsel yaşamı bu ortamı biçimlendirdiği gibi, kendisi de ortamdan son derece etkilenmektedir. Biri diğerine etki eder ve insanoğlunun yaşamındaki her kalıcı değişim bu karşılıklı tepkilerin neticesidir.”

Bu anlayışın ışığında Bahailer yaşamlarında çift yönlü bir amaç duygusunu temel olarak benimsemişlerdir: Bireysel ruhani ve entelektüel gelişimlerinin sorumluluğunu üstlenmek ve eş zamanlı olarak toplumun olumlu yönde dönüşümüne katkıda bulunmak.

Bu çift yönlü güçlü amaç duygusu Bahailerin her alandaki çabalarını şekillendirmeye yardım eder. Örneğin Bahailerin sadece özel hayatlarında her gün dua edip tefekkür etmeleri beklenmez, aynı zamanda bulundukları ortama dua ile beslenmiş bir ruh üflenmesine vesile olmaları beklenir. Bahai İnancı’na dair sadece kendi anlayışlarını geliştirmeleri istenmez, aynı zamanda Hz. Bahaullah’ın öğretilerini başkaları ile paylaşmaları da istenir. Egonun sadece kendi yaşantılarındaki etkilerine karşı koymaları önerilmez ama aynı zamanda kendini üstün görme ve dayanışmanın temellerini aşındırma eğiliminde olan kültürleri tersine çevirmeye cesaretle ve alçakgönüllü bir şekilde gayret etmeleri de tavsiye edilir.